تحلیل تکنیکال چیست ؟

0
216

یکی از علوم موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در بورس ایران و سایر بازارهای مالی، تحلیل تکنیکال می‌باشد.
اگر به تازگی وارد دنیای سرمایه گذاری و معامله گری شده اید، حتما تاکنون با عبارت تحلیل تکنیکال مواجهه شده اید و سوالات متعددی درباره این  موضوع برایتان ایجاد شده است .

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis ) روشی برای پیش بینی قیمت در بازارهای مالی، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات در آن بازار است. شما با تحلیل تكنیكال می‌توانید تنها با تکیه‌بر دانش تكنیكی و نموداری خود و بدون توجه به اخبار، شایعات و عوامل بنیادی به بررسی رفتار بازار و خریدوفروش در آن بپردازید. به گونه ای که تحلیل گر اطلاعاتی را از نمودار استخراج می‌کند که احتمال رخ دادن آن در آینده نمودار نیز وجود دارد سپس با کنار هم گذاشتن کلیه موارد استخراج شده از نمودار بهترین نقاط ورود و خرج از سهم را شناسایی می‌کند.

بسیاری از سرمایه گذاران، سهام را بر اساس اصول  بنیادی آنها – مانند درآمد، ارزش یا روند صنعت آنها – تجزیه و تحلیل می کنند، اما این عوامل بنیادی همیشه در قیمت بازار منعکس نمی شوند. تحلیل تکنیکال با بررسی داده های تاریخی، به طور عمده می تواند حرکت قیمت را پیش بینی کند. برای تحلیل‌گر تکنیکال هیچ فرقی نمی‌کند سهامی که می‌خواهد وارد آن شود در چه صنعتی قرار دارد. تحلیل‌گر تکنیکال فقط به نمودار قیمت توجه می‌کند و با استفاده از دانشی که در اختیار دارد، در زمان بسیار کمتری سهم برتر گروه پیشرو را شناسایی می‌کند و وارد آن می‌شود.

تحلیل تکنیکال در بورس بر سه اصل استوار است

۱- همه چیز در نمودار قیمت است
تحلیلگران تکنیکال بر این باور هستند که تاریخچه قیمت هر سهمی منعکس کننده همه عوامل فاندامنتالی موثر بر شرکت است.
همچنین اعتقاد دارند که حتی اگر عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مالی را بشناسیم و اطلاعات دقیق در مورد آنها داشته باشیم، نمی‌توانیم عکس‌العمل‌های بازار را به درستی و با دقت کافی پیش‌بینی کنیم.در حالی که نمودار دقیق ترین اطلاعات را درمورد ان سهم به ما گوش زد می کند پس کارا برای پیش بینی کردن راحت تر میکند

۲- قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند.
نظریه ثابت شده‌ ای نیز وجود دارد که می‌گوید قیمت‌ ها بر اساس روند ها حرکت می کنند و یا به عبارتی دیگر قیمت ها دوست دارند که روند فعلی خود را حفظ کنند، به جای آنکه تغییر جهت بدهند.
این قانون به نوعی بیان دیگری از قانون اول نیوتن درباره حرکت است. شاید بتوان آن را این گونه نیز مطرح کرد که قیمت‌ ها به روند فعلی خود را ادامه می‌ دهند تا زمانی که عوامل بازدارنده حرکت، آن ها را متوقف کند.
این قانون یکی از ادعاهای محکم تحلیل ‌گران تکنیکال است. آنها معتقدند که روند ها تا زمانی که عوامل خارجی بر آن ها تأثیر نگذاشته، جهت خود را حفظ می‌ کنند.

مطالعه بیشتر : تحلیل بنیادی چیست ؟

۳-تاریخ تکرار می شود
تاریخ همواره تکرار خواهد شد مخصوصا در بازارهای مالی و رفتار قیمت ها که تحلیل گران تکنیکال به آن معتقد هستند. ماهیت تکراری حرکات قیمت اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می شود که بر اساس احساساتی مانند ترس و هیجان بسیار قابل پیش بینی است. تحلیل گر تکنیکال از الگوهای نمودار برای تحلیل این احساسات و حرکات بعدی بازار و درک روند موجود استفاده می کند.

تحلیل تکنیکال چه مزایایی نسب به تحلیل فاندامنتال دارد؟

تحلیل تکنیکال می تواند به شما اطلاعاتی را درباره روند حرکت بازار بدهد که با کمک آن قادر خواهید بود که آینده قیمت بازار را پیش بینی کنید.
تحلیل تکنیکال برای هر نوع بازاری که گذشته ای از روند قیمتی آن در دسترس است، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. انعطاف پذیری بالای آن و سرعت بالای انجام آن می تواند روند سرمایه گذاری و معاملات را تسریع ببخشد. تحلیل تکنیکال در بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارز (فارکس) و بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد
یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل تکنیکال کاربرد آن در بازه‌های زمانی مختلف است. تحلیل تکنیکال این امکان را به معامله‌گران میدهد که در بازه های زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت مشغول به خرید و فروش بشوند

 برخلاف تحلیل فاندامنتال ،تحلیل تکنیکال نیاز به دانش بالای علوم اقتصادی و سیاسی ندارد.شما به کمک تحلیل تکنیکال قادر خواهید بود سهام را در کف شناسایی کنید و  برای خرید اقدام کنید درحالی که همچین چیزی با استفاده از تحلیل فاندامنتال ممکن نیست.
با استفاده از روشهای تحلیل تکنیکال همیشه چند قدم جلوتر از دیگران حرکت کنید. توجه داشته باشید که تحلیل گران تکنیکال بر خلاف تحلیلگران بنیادی ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری نمی‌کنند، آنها از روی تحلیل و بررسی نمودارها رفتار آتی قیمت را پیش بینی می کند.

انواع تحلیل تکنیکال

با پیشرفت بازار های مالی و گسترده شدن لحظه‌ای این تجارت، سبک‌های تحلیلی به طبع تحلیل تکنیکال بسیار پیشرفت کرده و وسیع شده اند. سبک های زیادی که هر کدام بر اساس یک سری قواعد سعی در پیش بینی قیمت و رفتار آینده فعالان این حوزه را دارند. برخی از روش های تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی و بورس به شرح زیر است:

امواج الیوت
ابر ایچیموکو
خطوط حمایت و مقاومت
چنگال اندروز
پترن های هارمونیک
و…….

شما لازم نیس همه سبک‌های تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید.بجای یادگیری روش های مختلف تحلیل تکنیکال که ممکن است باعث سردرگمی تازه وارد‌ها شود، می‌توانید با تکیه به علایق و نوع شخصیت خود و همچنین نوع معاملاتی که می‌خواهید انجام دهید، بهترین سبک تحلیل تکنیکال را یاد گرفته و به مرور زمان و انجام معاملات سیستم تحلیلی خودتان را بهینه و تکمیل کنید.اما به این موضوع توجه داشته باشید که هرچه قدر اطلاعات سما در این بازاار افزایش یابد موجب کاهش ریسک معاملاتتان میشود

آیا تحلیل تکنیکال در بورس ایران واقعاً کاربردی است

یکی از اصلی ترین سوالاتی که افراد تازه وارد به بورس دارند این است که آیا تحلیل تکنیکال در بورس ایران واقعاً کاربردی است در جواب این سوال باید بگویم قطعاً بله  حتی کاربردی تر از تحلیل فاندامنتال .در حالی که بیشتر افراد فکر میکنند که بررسی عوامل فاندامنتالی نظیر اخبار شایعات و صورتهای مالی بهترین روش تحلیل بازار بورس است تحلیل تکنیکال بهترین و کم ریسک ترین موقعیت های معاملاتی را در بورس ایران در اختیار معامله گران قرار میدهد چرا که در علم تکنیکال به دلیل گستردگی ابزارها و الگوهای موجود می‌توان موقعیت های معاملاتی خوبی را شناسایی کرد و بر اساس آنها اقدام به معامله کرد.برای اینکه بتوانید با استفاده از علم تکنیکال در بورس ایران به موفقیت برسید کافی است که یک استراتژی مطمئن برای خود بسازید استراتژی عبارت است از ترکیب ابزارهای مختلف تکنیکالی به منظور بهینه سازی آنها به جرأت میتوان گفت ساده ترین و کاربردی ترین استراتژی تکنیکالی در بورس ایران استفاده از خطوط روند و کانال است
برای مثال به نمونه زیر توجه کنید

هدف تحلیل تکنیکال

هدف تحلیل تکنیکال این نیست که بتواتد همواره به طور دقیق هر موقعیت از بازار را شناسایی کند.برخی از تحلیل گران همچین رویایی در سر دارند.ولی چنین چیزی غیرممکن است.اگر تحلیل گر معامله گر و یا سرمایه گذاری این خیال را در ذهن داشته باشد که بتواتد با اطمینان صددرصد و قطعیت کامل موقعیت های بازار را تشخیص دهد محکوم به شکست است.
هدف از تحلیل تکنیکال شناسایی آن دسته از موقعیت های بازار است که دارای بیشترین احتمال موفقیت است.

نگرش اشتباه در مورد تحلیل تکنیکال

 برخی از افراد فکر میکنند که قیمت های گذشته برای پیش بینی آینده کارایی ندارند .یکی از انتقادهای مهم به تحلیل تکنیکال مبنی بر این موضوع است که اصولا هیچ راهی وجود ندارد که قیمت های گذشته بتوانند همچون یک گوی شیشه ای جادویی برای پیش بینی قیمت های آینده مورد استفاده تحلیلگر قرار بگیرند.درحالی که تحلیل تکنیکال بسیاد دقیق تر و بهتر زمان ورود و خروج را به تحلیل گر نشان میدهد.همچنین مناطقی که بیشترین احتمال واکنش قیمت در آن ها وجود دارد را مشخص میکند اما انجام چنین کارهایی توسط تحلیل بنیادی ممکن نیست

مطالعه بیشتر : ارزهای دیجیتال چیست و چه مقدار سود آوری دارند؟

احتمال ،مفهومی کلیدی برای موفقیت

احتمال مفهومی کلیدی برای موفقیت است که هر سرمایه‌گذاری و معامله‌گر باید آن را درک کند اگر بخواهیم کل این ماجرا را در یک واژه خلاصه کنیم بی‌شک به واژه احتمال می رسیم تمام معامله‌گران و سرمایه‌گذاران پیروزمند می‌دانیم که هر تصمیمی تنها دارای احتمال موفقیت است و هرگز سخنی از قطعیت در میان نیز زیان اجتناب ناپذیر است و درست همانند سود بخشی از هر معامله‌ای معاملاتی موفق خواهد بود اگر کسی یک برنامه معاملاتی موفق داشته باشد احساساتش باید در برابر سود و زیان کاملاً مشابه باشد و بپذیرد که هر دوی اینها وجود دارد گرچه به کنار نهادن احساسات هنگام کار در بازارهای مالی مشکل به نظر می‌رسد ولی درک این موضوع که حرف‌های معامله گری در واقع چیزی نیست به جز به کارگیری احتمالات می‌تواند گام وی بلند به سوی موفقیت پایدار در این امر باشد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید