حد ضرر یا استاپ لاس در معاملات بورس چیست؟

0
133

اشتباه در معاملات امری طبیعی است؛ چرا که بازارهای مالی محیطی پویا دارند و شرایط سیاسی و اقتصادی نیز بر آن تأثیرگذار است.
‌در این میان تفاوت بین معامله‌گران در تعداد معاملاتی که با ضرر انجام داده‌اند نیست ، بلکه در نحوه برخورد آنها با شرایط نامطلوب بازار و پایبندی به اصول معاملاتی و پذیرفتن سریع اشتباهات است.‌ هنگامی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازار خارج شویم، از گسترش زیان جلوگیری کرده‌ایم و سرمایه خود را حفظ نموده‌ایم. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار به صورت احساسی و بدون در نظر گرفتن قواعد انجام یک معامله ، تصمیم‌گیری می‌کنند و بنابراین هرگز تمایلی به باور زیان نداشته و سعی در توجیه معامله اشتباه خود دارند. درنهایت زیان‌های بالاتری را تجربه می‌کنند و  دچار حس ناامیدی، شکست و سرخوردگی از بازارهای مالی می‌­شوند.‌
حال این سوال پیش می‌آید؛ اگر ما سهمی را خریداری کردیم و قیمت آن کاهش یافت، تا چه زمانی سهم را نگهداری کنیم و چه حد ضرری برای آن در نظر بگیریم.‌

حد ضرر یا استاپ لاس چیست؟

حد ضرر یا استاپ لاس در بورس عبارت است از حداکثر مقدار ضرر مجاز در یک معامله که معمولا به اختصار با عبارت SL نمایش داده می شود.
به بیان دیگر حد ضرر یعنی جایی که تحلیل معامله‌گر نقض می‌شود و بازار بر خلاف پیش‌بینی معامله‌گر حرکت می‌کند. در چنین شرایطی با فعال شدن دستور حد ضرر، معامله بسته می‌شود و از زیان بیشتر معامله‌گر جلوگیری می‌کند.

عدم تعیین حد ضرر به معنی نگهداری سهم تا زمان نامعلومی است. این فرآیند حتی می‌تواند تا جایی ادامه داشته باشد که بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهیم . نکته‌ای که وجود دارد این است که امکان دارد بعد از فروش، سهم روند صعودی بگیرد. در این صورت نباید به این فکر کنیم که شاید بهتر باشد، حد سود یا حد ضرر نداشته باشیم. زیرا عدم تعیین حد سود و حد ضرر به معنی نداشتن برنامه برای سرمایه‌گذاری و عدم‌مدیریت سرمایه و ریسک است.

برای حفظ سرمایه پیش از انجام هر معامله باید حد ضرر مناسب را پیدا کرده و به آن پایبند باشیم. پایبندی به حد ضرر یعنی در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه، معامله بدون هیچ‌گونه تردیدی بسته شود. سرمایه‌گذاری موفق است که بتواند زیان خود را حداقل نماید.

قوانین حد ضرر چیست؟

تعیین حد ضرر تنها بستگی به یک چیز دارد؛ میزان ریسک‌پذیری کوتاه‌مدت و بلندمدت شما. البته یکی از مهم‌ترین قوانین تعیین حد ضرر برای سرمایه‌گذاران، سبک سرمایه‌گذاری شماست. هر سرمایه‌گذاری یک سبک برای خود دارد. این سبک بسیار مهم است زیرا تعیین می‌کند شما در آینده چطور سرمایه‌گذاری می‌کنید یا حتی مشخص می‌کند چقدر سرمایه‌گذاری می‌کنید.

نحوه تعیین حد ضرر چگونه است؟

استفاده از الیوت برای استاپ لاس
در این روش باید بر شمارش امواج تسلط کافی داشته باشیم و از قوانین الیوت برای این کار استفاده کنیم ،عموما وقتی هدف گرفتن موج سه میباشد و در انتهای موج دوم وارد میشویم استاپ لاس را زیر شروع موج اول قرار میدهند که نقض آن شمارش ما را باطل مینماید .

حد ضرر یا استاپ لاس بر اساس درصد
این روش یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های تعیین حد ضرر در ایران است. در این روش که کاملاً بر اساس توانایی ضرر کردن سرمایه‌گذار پایه‌ریزی می‌شود؛ درصدی که توان ضرر دارد اندازه‌گیری می‌شود. این اندازه برای هر معامله‌گر بورس یا هر سرمایه‌گذار متفاوت و منحصربه‌فرد است. اما بیشتر معامله‌گر ان حداکثر بیست درصد از حساب خود را برای این مورد در نظر می‌گیرند.

خط روند به عنوان استاپ لاس
زمانی که خط روند شکسته شود ،بعضی ها فقط با بسته شدن دوکندل زیر آن اقدام میکنند ،اما بعضی دیگر حتما اجازه میدهند یک فراکتال نزولی در زیر خط روند تشکیل شود و بعد از شکسته شدن فراکتال نزولی خارج میشوند .

درصدهای فیببوناچی به عنوان حد ضرر
در مورد نحوه قرار دادن حد ضرر با استفاده از فیبوناچی میتوان فیبوناچی ریتریسمنت را رسم کرد و بر مبنای استراتژی ، یک یا دو فیبو زیر محل ورود را بعنوان ناحیه استاپ لاس در نظر گرفت.

استفاده از پترنها در استاپ لاس
اگر ما ورود را بر اساس کف دو قلو انجام داده باشیم استاپ لاس زیر کفها قرار میگیرد
اگر بر اساس الگو سرو شونه کف وارد شده باشیم استاپ لاس ابتدا در زیر سر قرار میگیرد
اگر بر اساس مثلث وارد شده ایم ،استاپ لاس زیر نقطه سی قرار میگیرد

عوامل موثر در حد ضرر معاملات بازار بورس

 • وضعیت کلی بازار بورس
 • خصوصیات فردی و روحی سرمایه گذار
 • مقدار ریسک
 • میزان سرمایه
 • انتظارات از سهم
 • تاریخچه نوسانات آن سهم
 • خطوط مقاومت و حمایت قیمتی سهم

تفاوت معامله‌گر حرفه‌ای با دیگران در مواجهه با زیان در معاملات

‌یکی از بارزترین تفاوت‌های معامله‌گران موفق نسبت به سایر معامله‌گران نحوه برخورد آنها در شرایط نامطلوب بازار است. زمانی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازارخارج شویم، از افزایش زیان جلوگیری می‌شود و سرمایه ما حفظ می‌گردد.
‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد.

تعیین حد ضرر ثابت

در روش تعیین حد ضرر ثابت، معامله ‌گر مقدار مشخصی را به‌ عنوان حد ضرر در نظر می‌گیرد و زمانی‌که قیمت به آن نقطه رسید، اقدام به فروش می‌کند. در این روش می توان حد ضرر را به دو صورت محاسبه کرد:

بر اساس یک مقدار ثابت عددی: در روش مقدار ثابت عددی، معامله‌گر عدد ثابتی را به‌عنوان استاپ لاس تعیین می‌کند. به‌ عنوان مثال حد ضرر ۵۰ تومانی را برای خرید خود در نظر می‌گیرد و هر زمان که قیمت سهم به اندازه ۵۰ تومان نسبت به قیمت خرید کاهش یافت، اقدام به فروش می‌کند.

بر اساس یک مقدار ثابت درصدی: در این روش معامله ‌گر درصد ثابتی از قیمت خرید را ملاک محاسبه استاپ لاس قرار می ‌دهد و ‌زمانی‌که قیمت سهم از مبلغ درصدی تعیین شده پایین ‌تر رفت، از معامله خارج می ‌شود. به عنوان مثال اگر سهمی را ۵۰۰ تومان خریداری کرده باشیم و استاپ را ۱۰ درصد در نظر گرفته باشیم، با رسیدن به قیمت ۴۵۰ تومان باید از معامله خارج شویم.

ضرر زمانی (خواب سرمایه)

ما به جز این دو نوع ضرر، یک ضرر  دیگر نیز وجود دارد که بسیاری از سهامداران را آزار می دهد؛ ضرری که به ضرر از دست دادن زمان و فرصت سرمایه گذاری بر روی یک سهم رو به رشد معروف است.

به عنوان مثال اگر فردی تمام سرمایه خود را بر روی چند سهم درگیر کرده باشد که عمده آنها در ضرر باشد و به حد ضرر در فروش سهامش نیز پایبند نباشد، ممکن است برای مدت طولانی تنها نظاره گر نوسانات روزانه سهمش باشد و این در حالیست که در همان برهه که سهم او در ضرر قرار دارد، در بخشی دیگر از بازار فرصت های سرمایه گذاری مناسبی برای سودآوری به وجود آمده که او به واسطه نداشتن نقدینگی از این سودآوری بی بهره می ماند و به نوعی هم ضرر سرمایه را تحمل کرده و هم ضرر زمانی.

حد ضرر برای نوسان گیران

برخی سهامداران حرفه ای به حد ضرر پایبند هستند و مثلاً با تعیین ۷ تا ۱۰ درصد افت قیمت سهام، مبادرت به فروش سهام خود می کنند تا در فرصت مناسب دوباره با خرید یک سهام سودآور، ضرر ناچیز خود را جبران کنند. این نوع از سهامداران در بازه های زمانی کوتاه مدت به طور مداوم در حال ترید و معامله هستند و ریسک آنها به واسطه همین مورد بسیار بالاست.

در بازار بورس ایران به چنین افرادی، نوسانگیر گفته می شود که با کسب سودهای کوچک نیز به سود خود قانع هستند و با تعیین حد ضررهایی حدود ۶-۷ درصد، وارد معامله می شوند.

حد ضرر اتوماتیک

افرادی که در بازارهای بین‌المللی فعالیت می‌کنند با این مورد بیشتر سروکار دارند. آنها می‌دانند که یکی از قابلیت‌های فعالیت در بازارهای بزرگ همچون فارکس؛ قرار دادن حد ضرر به شکل اتوماتیک است. شما می‌توانید این قابلیت را در بازارهای بزرگ جهانی داشته باشید؛ اما متأسفانه این قابلیت هم‌اکنون برای تالار بورس ایران فعال نیست. بنابراین شما در حال حاضر نمی‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

مهم‌ترین مزیت حساب حد ضرر به‌صورت خودکار این است که دیگر نیاز نیست به شکل روزانه اقدام به چک کردن سهام و قیمت آن کنید. زمانی که این درخواست برای شما فعال باشد؛ به‌محض اینکه قیمت سهام شما به‌اندازه حد ضرر برسد؛ به شما اطلاع داده می‌شود.

نکات مهم درمورد استاپ لاس

 • حد ضرر به معنی آن است که وقتی کاهش قیمت سهام به حد مشخص و تعیین‌ شده‌ای رسید، باید آن را بفروشیم تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود.‌
 •  کم شدن سود هم نوعی ضرر است، بنابراین زمانی‌ که قیمت سهام بالا رفت استاپ لاس را نیز باید متناسب با قیمت افزایش داد.‌
 • حد ضرر نباید بیشتر از ۲۰  درصد مبلغ خرید باشد و این یعنی بیش از ۲۰ درصد مبلغ خریدتان را نباید از دست دهید.‌
 • استاپ را نباید با فاصله خیلی زیاد یا خیلی کم از قیمت خرید قرار دهید.
 • در تعیین حد زیان ، دیدگاه زمانی یک سرمایه‌گذار بسیار اهمیت دارد. مثلا تعیین حد برای معامله‌های کوتاه مدت با تعیین حد برای معامله‌های بلند مدت متفاوت است.
 • در معاملات کوتاه‌مدت، استاپ را روی محدوده‌ حمایت در موج نزولی قبلی قرار دهید. (به شرطی که بین ۸ تا ۱۰ درصد باشد)‌
 • در خریدهای میان‌مدت و بلندمدت، استاپ لاس را روی محدوده حمایتی معتبر تعیین کنید. (بین ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید)‌‌
 • ‌وقتی مقاومت یک سهم شکسته شد و قیمت سهم در بالای محدوده مقاومتی تثبیت گردید، حد را روی مقاومت شکسته شده قرار دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید