بورس چیست ؟

0
162
bourse

بورس (Bourse) به بازاری سازمان‌یافته اطلاق می‌شود که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، تبادل ارز و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد. بورس بین عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان ارتباط برقرار می‌کند و معاملات بازار سرمایه را تنظیم می‌نماید.بازار بورس به سه نوع بورس کالا ، بورس اوراق بهادار و بورس ارز طبقه‌بندی می‌شود.هرچند کلمه بورس عموماً به معنی بورس اوراق بهادار به کار گرفته می‌شود.

انواع بورس

بورس اوراق بهادار (stock)
در بورس اوراق بهادار سهام شرکت‌های خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید وفروش می‌شود و از سویی محلی برای جمع‌آوری پس‌انداز و نقدینگی بخش خصوصی به منظور انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت است و مرجعی است برای مردم که وجوه مازاد خود رابرای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به کار انداخته و از سود آن برخوردار شوند. بورس از طریق جذب و به کار انداختن سرمایه‌های راکد، حجم سرمایه‌گذاری در جامعه را بالا می‌برد.

بورس کالا (future)
بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد . در بورس کالا معمول مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مثل بورس نفت و بورس گندم و ….

بورس ارز (forex)
در بورس ارز (بازار تبادل ارز بین الملل)، خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. در این بازار تمامی بانک‌ها ، مؤسسات مالی بزرگ، شرکت‌های چند ملیتی، تاجران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های صادرات و واردات، صندوق‌های باز نشستگی و اشخاص حقیقی در آن ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و … داد و ستد می کنند.لازم به ذکر است که بازار فارکس بیشترین حجم معاملات را نسبت به سایر بازارهای مالی مانند بورس لندن و نیویورک در اختیار دارد

تأثیر بورس بر اقتصاد

سرمایه‌گذاری در بورس دارای اهمیت بسیار زیادی در سامانه‌های اقتصادی است و به عبارتی یکی از پارامترهایی است که میزان سنجش سلامت و یا بیماری اقتصادی کشورها را مشخص می‌کند. یکی از مهم‌ترین مباحثی که در اقتصاد دنیا مورد بررسی قرار می‌گیرد استفاده از سرمایه‌های راکد در جهت توسعه‌ی اقتصادی هر کشور است.
بازارهای مالی با جمع‌آوری پس‌اندازهای کوچک و بزرگ، بهینه کردن گردش مالی و هدایت آن‌ها به‌سوی بخش‌های مولد اقتصادی از طریق ایجاد رغبت در افراد، برای سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند نقش به سزایی در پیشرفت اقتصادی کشورها و درنهایت پیشرفت اقتصاد دنیا داشته باشد. زمانی که اقتصاد کشوری رشد کند کشورهای دیگر نیز برای رشد اقتصادی کشور خود تلاش بیشتری می‌کنند و بازار سهام می‌تواند کمک گسترده‌ای به آن‌ها انجام دهد که درنتیجه این پیشرفت‌ها اقتصاد دنیا پیشرفت خواهد کرد.

ضرورت سرمایه گذاری در بورس

زمانی سپرده گذاری در بانک بهترین سرمایه گذاری در ایران به شمار می‌رفت. اما اکنون به واسطه وجود تورم‌های بالا ، روز به روز از ارزش سرمایه مردم کاسته می‌شود. به همین دلیل، افراد زیادی در جستجوی بازارهای مختلف برای سرمایه گذاری می‌گردند تا دست کم، ارزش پولشان حفظ شود. بازار های مالی برای تمام کسانی که به دنبال شغل دوم و یا سرمایه گذاری در یک فضا با بازدهی بالا میگردند بسیار مناسب است. بورس برای افراد زیادی شغل دوم و درآمد اول است. نگرش به بازار سرمایه در ایران منفی است و افراد فکر میکنند که بورس ریسک بالایی دارد و ممکن است یک روزه سرمایه گذار را بدبخت کند و تمام سرمایه اش از بین برود. ولی این نگاه کاملا اشتباه است مخصوصا برای بازار ایران که دارای محدودیت دامنه نوسان می باشد.

dollar

مزایا بورس برای سرمایه‌گذاران

  • قابلیت نقدشوندگی سریع
  • کسب سود و حفظ سرمایه در مقابل تورم
  • امکان سرمایه‌گذاری به صورت بلند مدت و کوتاه مدت
  • هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت بازاری هدف‌مند
  • سرمایه گذاری با پس‌اندازهای کوچک (حداقل صد هزار تومان!!!)
  • وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک پذیری

ریسک در بورس

سرمایه‌گذاران همواره با انواع ریسک در بازار بورس مواجه هستند. ساده‌ترین تعریفی که از ریسک می‌توان ارائه داد این است که یک سرمایه گذار احتمال دارد بخشی یا همه سرمایه خود را از دست بدهد. گاهی ما دچار یک سوتفاهم در معنای واژه‌ها می‌شویم. مثلا با شنیدن واژه «ریسک» به یاد کارهای شتاب‌زده و بدون فکر می‌افتیم ! در حالی که ریسک کردن، یک استراتژی هوشمندانه است که باید آن را آموخت.ریسک بر اساس رویکردهای مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.بعضی از ریسک موجود در بورس عبارت است از:

تورم
احتمال اینکه قدرت خرید ناشی از جریان‌های نقدی کسب شده در آینده متفاوت از میزان پیش بینی شده باشد. به عبارتی در اثر تورم، قدرت خرید تغییر پیدا کند.

ریسک سیاسی
احتمال وقوع رخدادهای سیاسی که می‌تواند بر بازده یا ریسک فرصت‌های سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد و باعث نوسان قیمت‌های سهام شود.

ریسک نرخ سود
در اثر تصمیمات بانک مرکزی و یا سایر عوامل، نرخ سود در اقتصاد تغییر کند و باعث تغییر قیمت‌ها شود.

ریسک نرخ ارز
نوسان نرخ ارز و تغییر ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها که می‌تواند میزان جریان‌های نقدی واقعی را تغییر دهد و بازار بورس تحت تاثیر خود قرار دهد

انواع روش های تحلیلی در بورس

به طور کلی برای تحلیل شرکت ها در بازار بورس دو نوع تحلیل تکنیکال و بنیادی وجود دارد که تحلیلگران با استفاده از این دو سبک ، به بررسی و تحلیل سهام شرکت مورد نظر میپردازند که در ادامه توضیح بیشتری دراین باره خواهیم داد

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی مبتنی بر این فرض است که اوراق بهادار دارای ارزشی ذاتی است که بوسیله‌ی سرمایه‌گذاران قابل برآورد است.در تحلیل بنیادی برآورد ارزش ذاتی سهام از طریق ارزیابی متغییرهای بنیادی انجام می‌شود.اگر ارزش بازار کمتر از ارزش ذاتی باشد، زمان برای خرید مناسب است و اگر ارزش بازار بیشتر از ارزش ذاتی باشد زمان برای فروش مناسب است.در تحلیل بنیادی سرمایه‌گذاران ابتدا اقتصاد و بازار را به عنوان یک کل، تجزیه و تحلیل می‌کنند تا بتوانند زمان مناسب را برای سرمایه‌گذاری تشخیص دهند.سپس به تحلیل صنایع یا بخش‌هایی از اقتصاد می‌پردازند که دارای چشم اندازهای آتی مناسبی هستند. در خاتمه نیز تحلیل‌گر به این نتیجه می‌رسد که زمان سرمایه‌گذاری مناسب است و صنعت مناسبی با بازده بالایی در چرخه اقتصاد فعالیت می‌کند و سپس به تحلیل شرکت‌های آن صنعت می‌پردازد.

technical or fundamental

تحلیل تکنیکال

برخلاف روش بنیادی که بر داده‌هایی از قبیل سود سهام، فروش، نرخ‌های رشد و یا قوانین و مقررات دولتی مبتنی است، روش تجزیه و تحلیل تکنیکی مبتنی بر داده‌های منتشر شده‌ی بازار است. داده‌های بازار شامل قیمت سهام، حجم معاملات و شاخص‌های تکنیکی است.تحلیل تکنیکال تغییر و حرکت قیمت اوراق بهادار را مدنظر دارد و از این داده‌ها برای پیش بینی تغییرات و حرکت آینده قیمت آن استفاده می‌کند.تکنیکالیست‌ها از نمودارهای قیمت استفاده می‌کنند که این نمودارها اطلاعات ارزشمندی از قبیل حرکات و تغییرات روند قیمت در طول یک بازه زمانی، عکس العمل قبل و بعد از اتفاقات مهم، نوسانات گذشته و حال، حجم و میزان معاملات تاریخی و قدرت نسبی یک سهم نسبت به کل بازار را در اختیار ما قرار می‌دهند. همچنین تحلیل تکنیکال کمک زیادی به تشخیص زمان ورود به معامله می‌کند.

با چه سرمایه‌ای وارد بورس شویم

با توجه به اینکه بورس علاوه بر سرمایه گذاری‌های بزرگ، یک بازار مناسب برای سرمایه‌های خرد است لذا می‌توان حتی با بخشی از حقوق ماهیانه سرمایه گذاری در بازار را شروع کرد. بنابراین حداقل سرمایه گذاری در این بازار می‌تواند به اندازه پول توی جیبی فرد سرمایه گذار باشد. به سرمایه گذاران مبتدی در بورس نیز توصیه می‌شود که با سرمایه گذاری اندک (مثلاً چند صد هزار تومان) معاملات خود را در بازار سرمایه آغاز کنند که ضرر و زیان احتمالی ناشی از عدم آشنایی با بورس برای آنها ناچیز باشد.

چگونگی سرمایه گذاری در بورس

همیشه یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد علاقه مند به بازار بورس این بوده است که چگونه میتوانند در این بازار مشغول به سرمایه گذاری شوند.به طور کلی برای سرمایه گذاری در بورس باید۳مرحله زیر را طی کرد

مرحله اول : آموزش
مهم ترین اصل برای موفقیت در تمامی بازار ها ، آموزش است. هر فردی باید اصول تحلیلگری و معامله گری را فرا بگیرد تا بتواند از ضرر کردن در این بازار جلوگیری کند .افراد آموزش دیده میتواند ریسک معاملات را به حداقل و سود معاملات خود را به حداکثر برساند و بدینگونه به شاه کلید موفقیت در بورس دست پیدا کنندبه طور کلی تحلیل گری و معامله گری به سطوح مختلفی تقسیم بندی میشوند که میتوانید برای مشاهده بیشتر اینجا کلیک کنید

مرحله دوم : دریافت کد بورسی
همان‌طور که وقتی شما جهت افتتاح حساب به بانک مراجعه می‌کنید و یک شماره‌حساب انحصاری برای شما صادر می‌گردد در بورس نیر برای معامله و سرمایه گذاری باید کد بورسی انحصاری دریافت کنید.شما میتوانید از طریق یکی از شعب کارگزاری ها  اقدام به دریافت کد بورسی کنید و پس از آن مشغول به فعالیت در بازار بورس شوید

مرحله سوم : معامله گری و سرمایه گذاری
پس از آن که آموزش های لازم را جهت معامله گری در بازار بورس فرا گرفتید و کد بورسی تهیه  کردید اکنون میتواید با خیالی آسوده به فعالیت در بازار بورس بپردازید و سهام هایی که مستعد رشد هستند را شناسایی کرده و اقدام به خرید آن ها کنید

آیا بدون داشتن دانش بورسی هم میتوان اقدام به خرید و فروش سهام کرد؟

قطعا بله ولی میتواند عواقب جبران ناپذیری را درپیش داشته باشد.تمام افراد موفق دراین بازار مدت ها زمان خود را برای آموزش سطوح مخلف تحلیل گری و معامله گری صرف کرده اند.هدف از انجام اینکار کاهش ریسک و افزایش بازدهی است.تنها زمانی میتوانیم به موفقیت در بازارهای مالی برسیم که به این توانایی مهم دست پیدا کرده باشیم.

وارن بافت:
ریسک‌ها از اینجا ناشی می‌شود که ندانید چه کاری انجام می‌دهید؟! پس برای کاهش ریسک، آگاهی خودتان را بالا ببرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید